Promenada Sarbinowo

Termin “promenada”, pochodzący z języka francuskiego, odnosi się do ulic, ścieżek pieszych lub nawet ciągów komunikacyjnych. Zazwyczaj promenady są umiejscowione w strategicznych punktach miast. W przypadku miejscowości nadmorskich, promenady są zlokalizowane wzdłuż wybrzeża morza lub nabrzeży portowych. Ich nawierzchnia może być różna, co wpływa na ich przeznaczenie. Promenady cieszą się popularnością wśród spacerowiczów, zarówno mieszkańców, jak i turystów przybywających w sezonie. Zwykle promenada kończy się malowniczym zejściem na plażę.

Strefa nadmorska to nie tylko piaszczyste plaże i szum fal. Bałtyk jest również znany z promenad w wielu miejscowościach nadmorskich, gdzie pulsuje życie i znajdują się główne atrakcje. Nie każdy turysta kojarzy wakacje nad Morzem Bałtyckim wyłącznie z leniwym wylegiwaniem się na plaży. Większość turystów korzysta ze spacerów wzdłuż plaży i po promenadach. Promenady nadmorskie to miejsca, gdzie kwitnie życie towarzyskie w kurortach bałtyckich. Promenady to również doskonałe punkty widokowe, z których rozpościerają się malownicze krajobrazy. Można z nich podziwiać morze oraz lokalne atrakcje, a także wschody i zachody słońca. Nowoczesne promenady, powstałe w ostatnich latach, są przyjazne nie tylko dla osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, ale również dla rodzin z dziećmi. To miejsca chętnie odwiedzane przez turystów również zimą, kiedy plaże są puste. Spacer promenadą wśród szumiących fal, ośnieżonych drzew i widok nadmorskiej kry z pewnością pozwoli zrelaksować się w trakcie urlopu w okresie zimowym.

Promenada w Sarbinowie jak wiele innych miejscowości nadmorskich, jest narażone na działanie fal morskich. Kiedyś wieś znajdowała się około 2 km od brzegu morza, ale w wyniku erozji zbliżała się do wybrzeża. Z tego powodu wieś przekształciła się z rolniczej w rybacką. Moc wody morskiej jest ogromna, a mieszkańcy Sarbinowa obawiali się, że może ona w końcu całkowicie pochłonąć wieś. Sytuacja stawała się coraz bardziej niebezpieczna, więc podjęto decyzję o budowie muru. Mur zaporowy, który powstał w 1910 roku, miał wzmocnić brzeg i odeprzeć atak morskich fal. Do budowy zapory użyto kamienia i betonu, tworząc w ten sposób 1,5-metrową i około kilometrową ochronę przed morzem. Mur stanowił podstawę do powstania promenady nadmorskiej w Sarbinowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button